MANAVGAT’TA ÖYKÜ ANLATIMI KONFERANSI

Manavgat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ortağı olduğumuz “Sinbad – erken çocukluk eğitiminde öykü anlatımı yöntemiyle anahtar yeterliklerin geliştirilmesi yolculuğu” isimli Erasmus+ projesinin final konferansına 28 Mayıs 2016 Cumartesi günü ev sahipliği yaptık. Halk Eğitimi Merkezinin toplantı salonunda 32 eğitimcinin katıldığı etkinlik saat 10.00’da başladı.

Milli Eğitim Müdürümüz Muammer Sarıdemir’in açılış konuşmasıyla başlayan program proje sorumlusu olan Hasan Biber’in “Sinbad” projesinin yerel ve uluslararası çalışmaları, hedefleri ve fikri çıktılarını anlatan sunumu ile devam etti.Sunuma ulaşmak için tıklayınız


Proje koordinatörü kurum olan Wisamar Bildungsgesellschaft’ı temsilen konferansa katılan Thomas Korcz “Eğitimde yenilikçi bir yaklaşım olarak öykü anlatımı” konulu bir konuşma ve sunum gerçekleştirdi.


Sunuma ulaşmak için tıklayınız


Projenin yerel ortağı ve paydaşlarından biri olan Haymehatun Anaokulu müdürü Ayfer Yavuz projenin geliştirmeyi hedeflediği “Anahtar yeterlikler” üzerine bilimsel açıklamaları ve örnekleri içeren bir sunum yaptı.


Sunuma ulaşmak için tıklayınız


 

Kahve molasının ardından Antalya’da yerleşik Akdeniz Üniversitesi öğretim üyelerinden Yardımcı Doçent Doktor Arif Aytekin “Eğitimde yaratıcılık ve yenilikçilik” konulu karşılıklı etkileşim içeren bir konuşma yaptı. Katılımcıları imgesel bir yolculuğa çıkaran Arif Aytekin eğitimde çocuklara ne kadar çok ulaşabilirsek o kadar başarılı olabileceğimizi ve öykü anlatımının çocukların hem kalplerini hem de beyinlerini harekete geçirebilen bir yöntem olduğunu belirtti.

Projenin bir başka yerel ortağı ve paydaşlarından olan Manavgat Anaokulundan okulöncesi öğretmeni Tuğba Yanar “Okul öncesi eğitimde öykü anlatımının yeri ve önemi” konulu sunumunda kendi kişisel deneyimlerini de katılımcılarla paylaştı.


Sunuma ulaşmak için tıklayınız


 

Atatürk İlkokulu sınıf öğretmenlerinden Ali Demircioğlu Türk öykücülüğünün en önemli karakterlerinden birisini konu aldığı konuşmasında hem öykü anlatımının tarihsel gelişimini hem de eğitimdeki önemini katılımcılarla paylaştı. Eski Türklerde öykü anlatımı etkinliğinde sıklıkla kullanılan “dombra” isimli müzikal aletin görselini paylaşan Ali Demircioğlu konuşmasının son bölümünde işitsel olarak bir Dede Korkut masalını kısa bir süre katılımcılara dinletti.Sunuma ulaşmak için tıklayınız


Daha sonra yine Çağlayan İlkokulu sınıf öğretmenlerinden Yusuf Sirkeci uzun bir süredir ülkemizde yaşayan ve öykü anlatımı sanatının günümüzdeki en önemli temsilcilerinden olan Fransız asıllı Judith Liberman’ı anlatan sunumunu gerçekleştirdi. Bir Fransızın Anadolu topraklarındaki öyküler üzerine olan çalışmalarını konu alan “Judith Liberman: Çağdaş bir öykü anlatıcısı” isimli sunum katılımcılardan büyük ilgi gördü.Sunuma ulaşmak için tıklayınız


 

Konferansın öğleden sonraki bölümünde ilk olarak Dikmen İlkokulu sınıf öğretmenlerinden Sırrı Karakaş renkli açıklamalar ve örnekler içeren “Türk öykü anlatımı tarihi” konulu konuşmasını yaptı. Daha sonra kısa süren bir hazırlığın ardından aşağıda isimleri verilen 6 katılımcı hazırladıkları pratik öykü anlatımı örneklerini sundular. Katılımcılar ve öyküleri:

  • Ümmühani Doğan “Kurt ve yedi keçi”
  • Hasan Biber “Soğanlar”
  • Tuğba Yanar “Yalancı Çoban”
  • Sırrı Karakaş “Annemden bir öykü”
  • Deniz Sert “Altın saçlı kız ve üç ayıcık”
  • Yılmaz Rüzgâr “Keloğlan ve dağ aslanı”

Konferansın son bölümünde proje kapsamında eğitim bakanlıklarına iletilmek üzere hazırlanmakta olan “Kullanım Tavsiyeleri” kitapçığı İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Muammer Sarıdemir’e teslim edildi ve program sona erdi.

İndirmek için tıklayınız:

Toplantı programı

Sinbad proje broşürü

Dombra müzik aleti

Dede Korkut Öyküleri ve Eğitim Makalesi

Dede Korkut’tan bir Öykü

 

Sinbad projesi ile ilgili sorularınız için:

E-posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Tel: 0505 6764752